Pytania i odpowiedzi

F.A.Q - najczęściej zadawane pytania

hp-indigo-ws6800-digital-label-press

Jaka jest różnica między drukarką termiczą a termotransferową?

W dzisiejszych czasach  większość dostępnych na runku urządzeń, bez względu na to czy mowa o drukarkach termicznych / drukarkach termotransferowych, drukarkach stacjonarnych, drukarkach biurowych przez przemysłowe na wysokowydajnych kończąc, drukują w obu trybach.  Od nas użytkowników zależy w którym trybie będziemy chcieli pracować.

W przypadku druku termicznego konieczne jest użycie etykiet termicznych wykonanych na bazie termoczułego papieru, który pod wpływem wydzielanego ciepła powoduje powstanie określonego nadruku. Drukarki termiczne oraz materiały eksploatacyjne znajdziecie Państwo w naszej ofercie.

W przypadku druku metodą termotransferową możliwe jest użycie różnego rodzaju materiałów tj. papier, folia czy tekstylia. Nadruk uzyskiwany jest dzięki przeniesieniu barwnika z taśmy termotransferowej bezpośrednio na etykietę. Drukarki termotransferowe oraz materiały eksploatacyjne znajdziecie Państwo w naszej ofercie

Jakie wybrać etykiety do drukarki? Czy każde pasują?

Bardzo ważne aby etykiety do drukarki wykonała firma mająca doświadczenie w druku etykiet samoprzylepnych na roli i we współpracy etykiet z drukarką. Kompatybilność etykiet z urządzeniem wbrew pozorom nie jest do końca oczywisty, i często wymaga odpowiedniego przygotowania projektu lub/i konfiguracji samego urządzenia.

Szczególnie kłopotliwe zdarzają się etykiety do drukarki z kolorowym nadrukiem, które oszukują czujnik wykrycia przerwy między nimi. Etykiety do drukarki mogą być pozornie dobrze wydrukowane pod względem technicznym, estetycznym lecz powstają problemy na poziome konfiguracji urządzenia.

Co to jest druk offsetowy?

Druk offsetowy to odmiana druku, w której obraz jest przenoszony z płaskiej aluminiowej matrycy drukowej poprzez odbicie na bębnie pokrytym gumą, na podłoże drukowe, najczęściej papier. Stąd często stosowana nazwa – druk pośredni. Jest to bardzo tania metoda wykonania dużej ilości odbitek w możliwie najkrótszym czasie.

Druk offsetowy można podzielić na arkuszowy oraz zwojowy (rolowy):
Druk zwojowy wykorzystywany jest przy druku prac wysokonakładowych np. gazet, czasopism, magazynów.
Druk arkuszowy stosuje się do pozostałych druków: plakatów, ulotek, broszur, etykiet, katalogów, gazetek promocyjnych i innych.

Co to jest druk cyfrowy?

Druk cyfrowy stosuje się tam, gdzie nakłady są na tyle małe, że nie jest opłacalne stosowanie offsetu, flesko jednak oczekiwana jest jakość zbliżona do niego. Wysoki poziom tej jakości widoczny jest nie tylko w druku kolorowym, ale nawet w przypadku samego czarnego tekstu. Typowe zastosowania druku cyfrowego to krótkie serie materiałów na konferencje, materiały reklamowe i biznesowe, raporty itp. oraz całe spektrum druków akcydensowych. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość personalizacji druków. W stosunku do druku cyfrowego stosuje się te same technologie introligatorskie co w przypadku innych odmian druku.

Druk cyfrowy charakteryzuje się następującymi cechami:

  • Materiały przeznaczone do druku są dostarczane do urządzenia drukującego w postaci danych komputerowych.
  • Komputerowy zapis cyfrowy pozwala na druk bezpośredni lub poprzez nośnik pośredni.
  • W przypadku występowania nośnika pośredniego obraz znajdujący się na nim jest kasowany i zapisywany na nowo po każdym cyklu drukowania.
  • Istnieje możliwość zmian dowolnych elementów graficznych lub tekstowych dla każdej kolejnej odbitki (personalizacja).
  • W urządzeniu brak formy drukowej Swoistą formą drukową jest sam zapis cyfrowy.
  • Obraz drukowy tworzony jest w cyfrowej maszynie drukarskiej i to bezpośrednio w miejscu, z którego rozpoczyna się druk.

Zalety druku cyfrowego

  • Realizacja zleceń „od ręki”. Faza przygotowawcza trwa bardzo krótko i może odbywać się w trakcie drukowania innych zleceń.
  • Jakość otrzymywanych druków jest znacznie wyższa od wydruków z typowej drukarki lub plotera i jest zbliżona do offsetu.
  • Prędkość druku jest dużo szybsza niż w typowych drukarkach komputerowych, choć trochę wolniejsza od offsetu (dla typowych maszyn do druku cyfrowego pracujących w technice elektrofotograficznej zamyka się w przedziale od kilku do ok. 200 stron A4 / min)
  • Możliwość druku na wielu różnych podłożach oraz w szerokim przedziale gramatur.
  • Brak konieczności przygotowywania formy drukowej znacząco obniża koszty druku, szczególnie przy nakładach małych i bardzo małych, oraz daje bardzo krótki czas uzyskania pierwszej odbitki.
  • Oszczędności z powodu braku druków próbnych. Pierwsza odbitka schodząca z maszyny jest odbitką nakładową.
  • Każdorazowe odnawianie obrazu drukowego umożliwia personalizację wydruków, np. nadawanie każdej odbitce indywidualnego numeru seryjnego, stosowanie list adresowych itp.
  • Nie ma przestojów pomiędzy kolejnymi zleceniami, a ich archiwizacja oraz ponowny druk są proste, szybkie i co bardzo ważne – powtarzalne.
  • Całkowicie cyfrowa obróbka obrazu daje szereg możliwości, jak np. skalowanie, czy też łatwe i pełne zarządzanie kolorem.
  • Możliwość stosowania wielu kolorów, w tym dodatkowych, oraz druku barwnego w różnych modelach koloru (CMYK, Hexachrome i in. oraz systemy własne producentów urządzeń).
  • Nie ma typowego dla offsetu mycia zespołów farbowych w przypadku wymiany kolorów, a zamiana tonerów jest prosta i szybka.

Wady druku cyfrowego

  • Jakość druku cyfrowego jest niewiele, ale jednak zauważalnie gorsza od offsetu – szczególnie w pełnych kryciach, czyli aplach.
  • Koszty druku cyfrowego plasują go do nakładów rzędu od jednej do kilkuset sztuk dla identycznej odbitki, gdyż przy większych nakładach wciąż bardziej opłacalny jest offset.

Co to jest druk flekso, fleksograficzny ?

Druk fleksograficzny to technologia druku z wykorzystaniem elastycznych form drukowych, najczęściej wykonanych z polimeru, ewentualnie z gumy. Technika ta jest najbardziej uniwersalna, jeśli chodzi o możliwości zadruku różnych, niekoniecznie gładkich podłoży.

Nasze maszyny fleksograficzne drukują do 10 kolorów na wstędze papieru lub folii. Lakierowanie UV, laminowanie, złocenie, numerowanie, druk od strony kleju, et.wielostronicowe

Co to jest sitodruk?

Druk sitowy, sitodruk, serigrafia – technika druku, w której formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. Sitodruk nie nadaje się do prac rastrowanych (przejścia tonalne) natomiast doskonale sprawdza się w pracach gdzie potrzebne jest pełne krycie powierzchni farbą (litery, cyfry, loga).
Nadruk sitodrukowy stosuje się również w przypadku uszlachetnień np. etykiet kosmetycznych gdyż oprócz bardzo dobrego krycia powierzchni, farby jest na tyle dużo iż nadaje wyraźną fakturę, jest wyczuwalna pod palcem.

Zastosowanie sitodruku
Sitodruk jest wykorzystywany do drukowania jedno- i wielobarwnego, również wielkoformatowego, na papierze, tekturze, foliach i płytach z tworzyw sztucznych, metalach (np. plakatów, etykiet, opakowań, kalkomanii, reklam) oraz na przedmiotach uformowanych, tzw. kształtkach z różnych materiałów, m.in. na butelkach szklanych i z tworzyw sztucznych, pojemnikach na butelki, płytach kompaktowych, płytach czołowych urządzeń i przyrządów kontrolnych, itp. Sitodruk stosowany do druku na wyrobach włókienniczych jest zwany filmodrukiem zaś stosowany w grafice artystycznej i użytkowej – serigrafią.